Co nawilża naszą skórę


           Żeby zachować jak najdłużej, młodość swojej skóry potrzebne jest regularne jej nawilżenie. Nawilżenie skórze dostarczamy w postaci odpowiedniej ilości płynów, ale też nie wolno zapominać o prawidłowej pielęgnacji, dostarczeniu skórze odpowiednich składników. Na prośbę moich czytelniczek opowiem jakich składników należy szukać, żeby działanie nawilżające było widoczne i odczuwalne, żeby skóra zachowała młodość na dłużej.

Prawidłowy poziom nawilżenia zapewnia płaszcz hydrolipidowy, który chroni skórę przed utratą wody, która następuje w wyniku naturalnego procesu TEWL (Przeznaskórkowa Utrata Wody). Płaszcz hydrolipidowy to połączenie m.in. wody, lipidów oraz NMF (Naturalnego Czynnika Nawilżającego), który to posiada zdolność do wiązania i zatrzymywania wody w warstwie rogowej skóry, co pozwala zapewnić jej odpowiednie nawilżenie.

Żeby utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia, należy stosować  odpowiednią pielęgnację, która wpłynie na NMF.

Zanim się wypowiesz, że całą tą pielęgnację załatwiają olejki, radzę doczytać ten wpis do końca. Kiedyś też żyłam tą złudną nadzieją. 


Żeby nawilżyć skórę potrzebne są substancje hydrofilowe, których zadaniem jest zatrzymanie skóry wewnątrz. Wspomniane wyżej  substancje hydrofilowe dzięki  wiązaniom wodorowym wiążą wodę, co powoduje zahamowanie jej wyparowania. Do takich substancji między innymi można zaliczyć:

Kwas hialuronowy -  naturalnie występuje w skórze właściwej oraz przestrzeni międzykomórkowej, gdzie wspólnie z kolagenem i elastyną tworzą strukturę skóry.
Z wiekiem jego zawartość w skórze maleje, przez co ilość znajdującej się w niej wody również jest mniejsza. Zawarte w kremach cząsteczki kwasu hialuronowego są zbyt duże, by dostać się w głąb skóry – nawet tzw. małocząsteczkowy kwas hialuronowy wnika tylko do naskórka. Ale mimo to uznawany jest on za jeden z najskuteczniejszych składników nawilżających. Jest jak gąbka, która wiąże wodę, dzięki czemu poprawia gładkość i elastyczność skóry. Jest on też wykorzystywany do wypełniania zmarszczek czy powiększenia ust. Jedna cząsteczka kwasy hialuronowego skóry potrafi związać 250 cząsteczek wody. Jednak bez dostarczenia tej wody z zewnątrz nie podziała, ponieważ z pustego nie da się...

Kolagen jest to białko występujące w tkance  łącznej.  Białko to odpowiada za elastyczność i sprężystość skóry. Dzięki kolagenowi skóra nie ulega rozciąganiu. Żeby to jednak działało,  żeby włókna kolagenowe nie rozciągały się, skóra potrzebuje jak wspomniałam wyżej w swoim wnętrzu wilgoci w czym pomaga kwas hialuronowy.

Gliceryna jest otrzymywana z tłuszczów roślinnych lub zwierzęcych, a do jej zadań również należy przyciaganie i zatrzymywanie wody na powierzchni skóry dzięki czemu skóra jest nawilżona, wygładzona, a także chroniona. Gliceryna przyczynia się także do regeneracji uszkodzonego naskórka. W kosmetykach ma nie tylko działanie nawilżające, ale pełni również funkcję jako emolient, który zapobiega wysuszaniu skóry. Nawilża, kiedy występuje w stężeniu od 3 do 25%,  natomiast w wyższym  stężeniu odwadnia skórę.

Mocznik  Jest produktem przemiany białek i utrzymuje wilgoć w skórze. Występuje naturalnie w organizmie, ale z czasem jego stężenie maleje. Ma on silne działanie nawilżające oraz przeciwzapalne. Uszczelnia on naskórek chroniąc przed ucieczką wilgoci. Aby uzupełnić jego poziom w skórze, warto stosować kremy z mocznikiem. W stężeniu do 10 % w kremie nawilża skórę, wyższe jego stężenie przyczynia się do jej złuszczania.

Alantoina jest pochodną mocznika. Regeneruje, ułatwia gojenie oraz odnowę uszkodzonego naskórka. Łagodzi podrażnienia, regeneruje, zmniejsza pieczenie zwłaszcza po nadmiernym opalaniu skóry. Działa nawilżająco, wygładza i zmiękcza skórę. Kosmetyki z alantoiną stosowane sa w pielęgnacji wrażliwej, alergicznej oraz podrażnionej. skóry. 

Kwas mlekowy (Lactid Acid) stymuluje produkcję ceramidów, które jako składnik budulcowy skóry chronią przed wyparowywaniem wilgoci. Kwas mlekowy ma także właściwości nawilżające, zmiękczające, antybakteryjne oraz złuszczające martwy naskórek. Poprawia produkcję kolagenu, dzięki czemu przyczynia się do spłycenia zmarszczek. Kwas mlekowy znajdziemy również w algach brązowych.

Kwas glikolowy wiąże wodę w zewnętrznych warstwach naskórka oraz pomaga usunąć martwe, pozbawione już wody komórki naskórka.

Do nawilżenia i wygładzenia skóry przyczyni się również wyciąg z aloesu, proteiny jedwabiu (Hydrolyzed) Silk Protein.

D-pantenol (D-panthenol) jest prowitaminą B5. Przenikając naskórek, gromadzi się w skórze właściwej i zmienia się w witaminę B5 czyli kwas pantotenowy, który dzięki właściwościom higroskopijnym pozwala zatrzymywać wodę, co przyczynia się do nawilżenia, jędrności i wygładzenia skóry.


Substancje hydrofobowe i okluzyjne tworzą na skórze warstwę ochraniającą przed nadmierną utratą wody. Działanie tych substancji polega na hamowaniu parowania wody ze skóry, co będzie zapobiegać jej odwodnieniu. Tu właśnie pomogą oleje, które często, zwłaszcza w kosmetykach hipoalergicznych zastępowane są olejem parafinowym lub wazeliną

Są to substancje pochodzące z ropy naftowej dające jednak tylko pozorny efekt ochronny, ponieważ blokują dostęp tlenu do skóry, co może przyczynić się do rozwoju bakterii beztlenowych i w efekcie powstawanie trądziku. Najlepiej natomiast substancje te sprawdzają się w pielęgnacji dłoni czy stóp, na które działają zmiękczająco i wygładzająco.

Skwalen pochodzi z grupy węglowodorów. Występuje w olejach roślinnych, ale . jest również składnikiem łoju skórnego.  jego główną zdolnością jest ochrona skóry przed utratą wody.

Olej stały (np. pszczeli, kokosowy, shea) i olej ciekły (np. olej jojoba) - dobrze natłuszczają, wygładzają, regenerują skórę, co wpływa na jej elastyczność, miękkość, sprężystość skóry, a pośrednio również na jej nawilżenie.

Silikon roślinny - oprócz tego, że pomaga zatrzymać w skórze wilgoć, to jednocześnie chroni przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Silikony są  trudne do usunięcia, dlatego wymagają dokładnego oczyszczenia skóry czy włosów. Pozostałości silikonów na skórze mogą zatykać pory, utrudnić prawidłowe oddychanie, co również przyczyni się do powstania trądziku.

Chitozan jest to pochodna chityny, tworzy odporny na  wodę film. W kosmetykach spotkamy go pod postacią mleczanów, octanów oraz cytrynianów. 

Bywa też, że mimo naszych starań skóra jest i tak bardzo sucha, wtedy warto organizm przebadać, ponieważ być może zachodzą w nim jakieś procesy chorobotwórcze czy zmiany hormonalne. 
Celowo też nie podaję konkretnych przykładów kosmetyków, ponieważ pielęgnacja to bardzo indywidualna sprawa, nie u każdego wszystko się sprawdzi, a kosmetyków jest cały ogrom.

Na końcu wspomnę jeszcze o codziennym uzupełnieniu płynów, które są niezbędne w nawilżaniu skóry. Kwas hialuronowy bez wody nie zadziała, nie osiągniemy bez niej oczekiwanego nawilżenia. Myślę, że to jest tak oczywiste, że nie trzeba o tym na każdym kroku przypominać. W jaki sposób dbacie o nawilżenie swojej skóry?

PS. Zdjęcia pochodzą ze strony darmowych zdjęć pixabay.com, więc nie chciałabym komentarzy typu "nie znam, nie miałam tego kremu".

Pozdrowienia! 🌞

Komentarze

  1. Bardzo cenne porady. Dziękuję i pozdrawiam Cię Dorotko serdecznie 😍

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję serdecznie i również Cię Krysiu pozdrawiam ❤️❤️❤️

      Usuń
  2. Odpowiedzi
    1. Dziękuję Moniko, również Cię serdecznie pozdrawiam :)

      Usuń
  3. Tyle ważnych wiadomości i porad. Ciekawy post. Serdeczne pozdrowienia znad sztalug malarskich przesyła Krysia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję Krysiu, Ciebie również pozdrawiam :)

      Usuń
  4. Dziękuje za odpowiedz na pytanie jakie produkty nawilżają skórę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam nadzieję, że doczytałaś do końca i wyciągnęłaś wnioski :)

      Usuń
  5. Hahaha, ciekawe ile osób dotrwa do ostatniego akapitu :D
    O zagadnieniu mam oczywiście pojęcie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja to wiem :D :D :D Ale inni nie wiedzą, co najgorsze wciskają swoją wiedzę, która nijak do rzeczywistości nie pasuje :D Ja znów się zastanawiam czy dość wyczerpałam temat, a inni niech się uczą, zanim napiszą głupoty ;)

      Usuń
  6. Bardzo przydatny wpis. Ja osobiście w ostatnim czasie nie mam problemów z suchą skórą na szczęście.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Miło mi to czytać, ale wiedzieć co nieco warto :)

      Usuń
  7. W mojej pielęgnacji w szczególności sprawdza się wyciąg z aloesu! Uwielbiam produkty bazujące na tym składniku :)
    Zawarłaś wiele cennych informacji wartych zapamiętania.
    Pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję Natko za miłe słowa, wyciąg z aloesu jest bezcenny :) Również Cię serdecznie pozdrawiam :)

      Usuń
  8. Zawsze stawiam na odpowiednie nawilżenie cery:) Ostatnim akapitem wygrałaś:D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Aż musiałam wrócić do tego akapitu :D Napisałam to, ponieważ niektórym osobom zdarza się przeczytać cały post na podstawie grafiki :D :D :D

      Usuń
  9. Mam zawsze kwas hialuronowy i piję też go :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nawet nie wiedziałam, że jest także do picia :) Chętnie się przyjrzę bliżej temu suplementowi :)

      Usuń
  10. Świetny artykuł! Pełen faktów!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję :) Bardzo mi miło, że mój wpis się spodobał :)

      Usuń
  11. Ja często sięgam po kremiki do rąk z mocznikiem, a skwalanu szukam w kremach do twarzy :D Bardzo fajny i rzetelny artykuł :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za miłe słowa ❤️ cieszę się, że wpis się podoba :🙂

      Usuń
  12. Bardzo ciekawy i przydatny wpis. Stworzyłaś kompendium wiedzy na ten temat i przekazałaś to w bardzo przystępnej formie :)
    Kiedyś skrzywdziłam swoją skórę doborem złego oleju, chciałam ją nawilżyć, a spowodowało to u mnie wysyp trądziku. Teraz ostrożniej podchodzę do tematu pielęgnacji cery.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się Ado, że mój wpis się przydał :) Warto poznać potrzeby własnej skóry i prawidłowo zadziałać. Czasami też udaje się pobłądzić, najważniejsze żeby trafić w odpowiednie składniki, które rozwiążą ten problem :)

      Usuń
  13. Bardzo rzetelny wpis, mnóstwo wiedzy, praktyczne porady, doceniam trud włożony w przygotowanie postu, bo treści bardzo dużo. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję Marzenko za miłe słowa :* Starałam się opisać jak najdokładniej :) Również Cię serdecznie pozdrawiam :)

      Usuń
  14. Bardzo ciekawe informacje. Na pewno łatwiej dużo pić latem, zimą i gdy robi się po prostu chłodniej często o tym zapominamy

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oj tak, latem najwięcej się pije, później już coraz mniej. Nie chcę się, a szkoda...

      Usuń
  15. Dziękuję za wpis, mi bardzo się przydał bo nauczyłam się czegoś nowego :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo się cieszę, że przydał się mój wpis. Starałam się napisać jak najbardziej dokładnie i przystępnie :)

      Usuń
  16. Pamiętam, że uczyłam się o tym w szkole kosmetycznej, ale wszystko już zapomniałam.

    OdpowiedzUsuń
  17. Szkoda,że tak mało osób zna na ten temat odpowiedź, wówczas nie narzekaliby na zły stan organizmu!!!!

    OdpowiedzUsuń
  18. Bardzo wartościowy wpis :) dowiedziałam się Z niego wielu bardzo cennych informacji :) krem z mocznikiem stosowałam na dłonie i sprawdził się świetnie. Oczywiście każda skóra jest inna I każda potrzebuje czegoś innego :) ale warto wiedzieć takie rzeczy

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No właśnie, wiem coś o tym. Dlatego nie podaję konkretnych przykładów, bo nie wszyscy lubią to samo :)

      Usuń
  19. Teraz zaczyna się najgorszy okres dla mojej skóry - zimno, chłód, wiatr + okres grzewczy. W nawilżanie będę inwestować ze zdwojoną siłą..

    OdpowiedzUsuń
  20. Tekst na wagę złota Dorotka!
    Bardzo cenne rady!
    Dzięki wielkie! Do ulubionych sobie dodam!

    OdpowiedzUsuń
  21. Ogolnie moja skora lubi wszystkie wymienione skladniki no moze po za olejami, ale nawilzenie jest najwazniejsze, masz racje Dorotko :D

    OdpowiedzUsuń
  22. Dorotko, jak zwykle bardzo przydatny post :) Nawilżanie skóry jest bardzo ważne :)

    OdpowiedzUsuń
  23. Nie znam, nie miałam tego kremu :D hahahahaha :) a tak serio, to nawet nie wiedziałam, że jest aż tyle różnych składników nawilżających. O ile do twarzy muszę być trochę ostrożniejsza z wyborem, o tyle do ciała mogę używać wszystkiego (łącznie z olejkami) :)

    OdpowiedzUsuń
  24. Kwas glikolowy i mlekowy bardzo lubię ❤

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Super, dobrze jest znać, to co służy własnej skórze :)

      Usuń
  25. Ile cennych porad:) Kwas hialuronowy i ja lubię gdy jest w kosmetykach :)

    OdpowiedzUsuń
  26. Bardzo dużo cennej wiedzy! Sama szukam różnych składników w kosmetykach, bo moja skóra jest sucha i wymagająca. Podoba mi się ostatnie zdanie :) chociaż ja akurat zawsze czytam cały post, bo sama wiem, ile to kosztuje cennego czasu, by go napisać i sama bym chciała, aby moje wpisy też były tak czytane, a nie oceniane właśnie na podstawie samych zdjęć :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję :) Cieszę się, że poświęciłaś czas na przeczytanie mojego posta, tym bardziej że wiem jak niektórzy czytają po łebkach. Niestety, zdarzały się takie komentarze, które świadczą o braku szacunku dla pracy blogerów. Nie da się tego nie zauważyć ;)

      Usuń
  27. Bardzo ciekawy i pomocny post.
    Pozdrawiam !

    OdpowiedzUsuń
  28. Moja skóra zimą jest jak papier ścierny, zawsze staram się ją jak najbardziej nawilżyć.

    OdpowiedzUsuń
  29. Swietna tresc postu i piekne zdjecia! Ja rowniez uwazam ze nawilzenie jest najwazniejsze i trzeba to rowniez robic od srodka.Wlasnie zaczelam kuracje kwasem hialuronowym w tabletkach.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To raczej oczywiste i nie trzeba o tym przypominać na każdym kroku. Kwas hialuronowy też wymaga uzupełnienia płynów, bo inaczej nie zadziała :) Poza tym dziękuję za miły komentarz :)

      Usuń
  30. Bardzo wyczerpujący post! Ja bym jeszcze dodała, ze ważne jest nawilżanie od środka - czyli spożywanie odpowiedniej ilości wody - bo to także wspomaga nawilżanie skóry.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O uzupełnieniu płynów od środka to raczej oczywiste, że każdy powinien wiedzieć, ale dziękuję za przypomnienie ;)

      Usuń
  31. Ciekawy wpis, sama pewnie nie wymieniłabym wszystkich tych składników 'z głowy' ;)

    OdpowiedzUsuń
  32. Bardzo ciekawy artykuł! Jednak prawidłowe nawilżenie skóry to nie taka prosta sprawa. Chociaż podstawa w postaci po prostu przyjmowania płynów wydaje się bardzo prosta to sama przyznaję, że muszę sobie o tym czasami przypominać :P

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A wiesz, mam dokładnie to samo :D Nie mam kompletnie chęci do picia wody, ale o innych rzeczach pamiętam :D

      Usuń
  33. Kompendium wiedzy o nawilżaniu!!!
    Bardzo się przyda i mnie, i masie dziewczyn!
    Dzięki Dorotka!

    OdpowiedzUsuń
  34. Bardzo fajny tekst. Nie ma to jak nawilżona skóra.

    OdpowiedzUsuń
  35. Cenne rady. Znam praktycznie wszystkie składniki aktywne, które podałaś. U mnie nawilżenie to konieczność i reagowanie na zaburzenia w warstwie hydrolipidowej. Mam ustawioną szczególną pielęgnację przez moje skórne problemy, ale zapominam o nawodnieniu wewnątrz, chociażby podstawowe picie odpowiedniej ilości wody.

    OdpowiedzUsuń
  36. Oj ja tez niestety zapominam o odpowiednim.nawadnianiu organizmu a to podstawa oczywiscie. No i trzeba byc ostroznym stosujac te rozne specyfiki, bo bez znajomosci skladu mozemy sobie wyrzadzic krzywde. Dziekuje za wyczerpujacy rzetelny wpis Dorotko. Pozdrawiam Cie i twoja rodzinke.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Warto znać składy, ja nie mam z tym problemu :) Również serdecznie pozdrawiam :)

      Usuń
  37. Ja jestem totalnym laikiem jeśli chodzi o nawilżanie skóry, wstyd się przyznać, ale przez lata nie stosowałam żadnych kremów do twarzy. Ale powoli wchodzę w wiek, w którym należy wręcz zadbać o porządne nawilżenie i dzięki Tobie Dorotko wiem na jakie składniki zwrócić uwagę. Powtórzę za innymi - doskonały post, tyle przydatnych informacji w jednym miejscu,brawo za pomysł! A co do picia wody też jestem na bakier, nawet latem nie mam takiej potrzeby picia. Muszę karteczki w domu przypinać żeby pić wodę...
    Gorące pozdrowienia 🙂

    OdpowiedzUsuń
  38. Witam serdecznie ♡
    Ostatni akapit kozak :D Cóż, ja na nawilżenie swojej skóry nie mogę narzekać. Uważam, że jest odpowiednia, choć wcale nie poświęcam jej tak dużo uwagi. To akurat bardzo subiektywna sprawa i może akurat mam taki organizm. Tak czy owak wpis super, bardzo inspirujący!
    Pozdrawiam cieplutko ♡

    OdpowiedzUsuń
  39. Such a good educational skincare post, love myself a good lotion! Hope you have an amazing rest of the summer!

    xoxo, Midori

    https://www.midorilinea.com/blogs/midori-linea/panda-village-koala-world

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

☆ Jest mi bardzo miło, kiedy odwiedzasz to miejsce i zostawiasz swój ślad. Jednak pamiętaj!

☆ KOMENTARZE ZAWIERAJĄCE NIEOPŁACONE LINKI, LINKI DO ADRESÓW BLOGA LUB REKLAMY NIE SĄ AKCEPTOWANE I TRAFIAJĄ DO SPAMU!

☆ Nie widzisz swojego komentarza? Prawdopodobnie pozostawiłaś w nim nieopłacony link. Zgodnie z obietnicą trafił do spamu. Szanuj cudzą pracę! Mam alergię na cwaniactwo.
☆ Zanim napiszesz komentarz, poświęć chwilę i przeczytaj cały post. Chyba, że lubisz się kompromitować.

Jeśli podobają się Tobie moje treści, będzie mi bardzo miło, jeśli wesprzesz mój blog 🙂

instagram

Copyright © W Blasku Marzeń.