Skóra atopowa i skóra wrażliwa, ich problemy i pielęgnacja


         Chociaż skóra wrażliwa i skóra atopowa to dwie różne przypadłości, które różni chociażby przyczyna powstawania, to łączą je wspólne problemy oraz sposób pielęgnacji. Żeby nie dokuczały różne nieprzyjemne historie, warto wiedzieć na co zwrócić uwagę, a czego należy unikać, co znajdziecie w dzisiejszym wpisie. Zapraszam

SKÓRA WRAŻLIWA

Skóra wrażliwa występuje na twarzy, szyi oraz dekolcie, jest odpowiedzią na niesprzyjające warunki środowiska jak zanieczyszczone powietrze, konserwanty znajdujące się w pożywieniu czy kosmetykach, także niektóre składniki kosmetyków, klimatyzacja, centralne ogrzewanie, działanie detergentów, używki, ostre przyprawy, syntetyczne materiały ubrań, nadmiar stresu, zbyt twarda woda, źle dobrane kosmetyki. Na skutek uszkodzenia warstwy hydrolipidowej, pełniącej jednocześnie rolę ochronną skóry dochodzi do zmiany jej odczynu z kwaśnego na zasadowy, następnie do jej przesuszenia, pieczenia, powstawania na skórze czerwonych swędzących plam. Skóra wrażliwa jest napięta, na nieodpowiednie czynniki reaguje bardzo często swędzeniem lub pieczeniem.

Chociaż mówi się często, że skóra wrażliwa najczęściej występuje u osób z włosami jasnymi oraz rudzielców o jasnej karnacji, wcale to nie musi świadczyć, że ten rodzaj skóry nie wystąpi również u innych osób. Skóra wrażliwa może wystąpić nie tylko w przypadku skóry suchej jak do niedawna uważano, ale także u osób ze skórą tłustą czy mieszaną. Żeby nieprzyjemne objawy ustąpiły, wystarczy zastosować odpowiednie kosmetyki do potrzeb indywidualnych skóry, zmienić tryb życia, nawyki higieniczne czy dietę, zmniejszyć też  oddziaływanie czynników zewnętrznych. 

SKÓRA ATOPOWA 


W przypadku tego rodzaju skóry występuje już zupełnie inny problem, ponieważ jest to przewlekła choroba zapalna występująca z przyczyn autoimmunologicznych. Choroba ta ma również podłoże genetyczne. Na skutek  nawet niewielkiej ilości alergenów wywołana zostaje nadmierna produkcja przeciwciał IgE, która wywołuje charakterystyczną uciążliwą wysypkę.
Atopowe zapalenie skóry nazywane również egzemą charakteryzuje się występowaniem na skórze czerwonych, zgrubiałych silnie swędzących grudek o nieregularnym kształcie. Skóra  jest niedostatecznie nawilżona, swędząca. AZS charakteryzuje się fazami zaostrzenia kiedy występują zmiany skóry, oraz remisji, kiedy to zmiany zanikają i nie pojawiają się przez  dłuższy czas. Zmiany chorobowe najczęściej widoczne są na zgięciach łokciowych i kolanowych, mogą również wystąpić na twarzy, szyi i na całym ciele. Przewlekle utrzymujący się stan zapalny może doprowadzić do znacznego pogrubienia i rogowacenia skóry, czyli efektu rybiej łuski. Podczas zaostrzenia się choroby natomiast może pojawić się podwyższona temperatura oraz powiększenie węzłów chłonnych. Oprócz niezbędnej diagnozy, oraz specjalistycznej opieki lekarskiej, konieczna jest tu odbudowa bariery ochronnej skóry, jej optymalne nawodnienie, a co najważniejsze, unikanie czynników przyczyniających się do niszczenia  już i tak zaburzonej równowagi hydrolipidowej. 


Źródło


Zarówno w przypadku skóry atopowej jak i wrażliwej nieprzyjemne zmiany skórne może załagodzić odpowiednia pielęgnacja, ale także znajomość czynników wpływających na powstawanie ich objawów. Bardzo ważne jest przestrzeganie higieny

 W obu przypadkach należy unikać:

  • zbyt częstych kąpieli bez późniejszego nawilżenia skóry, 
  • kąpieli w chlorowanej wodzie,
  • Przebywanie w zbyt suchych i zanieczyszczonych pomieszczeniach,
  • nadmiernego stresu,
  • przegrzewania skóry, sauny, solarium
  • kontaktu z drażniącymi detergentami
  • kontaktu z wysuszającymi skórę kosmetykami np. żele pod prysznic, płyny do kąpieli, mydła alkaliczne,
  • twardej wody mogącej podrażnić skórę, warto zastosować specjalny filtr do wody,
  • unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce, należy chronić skórę wysokimi filtrami, jednak ich skład należy skonsultować z lekarzem,
  • unikanie obcisłych ubrań i bielizny nieprzepuszczających powietrza, unikanie wełnianych ubrań.. 


Pielęgnacja skóry atopowej oraz skóry wrażliwej:

  • Regularna nawilżanie i natłuszczanie skóry od razu po kąpieli lub mycia samych rąk w celu utrzymania bariery ochronnej skóry,
  • Należy zwrócić szczególną uwagę na delikatny skład kosmetyków, także kosmetyków do makijażu,
  • kąpiel w krochmalu lub kisielu z siemienia lnianego w celu załagodzenia objawów dermatologicznych,
  • stosowanie kosmetyków o pH zbliżonym do odczynu skóry w celu odbudowy jej kwaśnego płaszcza ochronnego, 
  • stosowanie kosmetyków bezzapachowych, także bez sztucznych barwników, drażniących skórę konserwantów,
  • do pielęgnacji ciała warto stosować naturalne olejki np: olej z pszenicy, olej zwiesiołka, pierwiosnka, olej ze słodkich migdałów,
  • Nie zaleca się stosowanie kosmetyków z dodatkiem kitu pszczelego, co może skończyć się bardzo bolesnymi ranami oraz wizytą w szpitalu.

Składniki aktywne stosowane w pielęgnacji skóry atopowej, także skóry wrażliwej mają właściwości łagodzące, odbudowujące warstwę hydrolipidową skóry, niektóre z nich wchodzą w skład czynnika nawilżającego skóry NMF.

  • alantoina
  • mocznik
  • aminokwasy
  • związki cynku
  • pantenol
  • witaminy A, E, B5, D,
  • gliceryna
  • ceramidy
  • kwasy omega
  • wysokiej jakości wyciągi i ekstrakty roślinne np. z rumianku, lipy, aloesu, ekstrakt glicerynowy ze spiruliny
Oleje roślinne i emolienty bogate w NNKT
  • masło shea, 
  • olej konopny, 
  • olej z awokado
  • olej z czarnuszki
  • olej jojoba
  • olej arganowy
  • olej z pestek winogron


Makijaż

Bardzo często może podrażniać skórę, co wywoła odwrotny efekt, ale także dyskomfort. Tu także warto wiedzieć, czego najlepiej unikać, żeby nie oszpecić skóry, a ją upiększyć. Do makijażu należy używać kosmetyków wyłącznie atestowanych, wysokiej jakości, powinny pochodzić z wiadomych źródeł. Makijaż powinien być lekki, nie obciążający skóry. W makijażu skóry wrażliwej, także atopowej szczególnie należy unikać wysuszających kosmetyków, błyszczących drobinek, brokatu, perłowego różu, rozświetlaczy,  mocno kryjących podkładów. Odcieni wydobywających rumień. Kosmetyki te mogą pogłębić problemy skóry. Zamiast różu, bezpieczniej jest użyć brązera.  Tu również należy zwrócić uwagę na skład używanych kosmetyków, higienę, szczególnie pędzli i gąbeczek używanych do makijażu. Również nie poleca się korzystania z testerów podczas zakupów kosmetycznych, a także używania przeterminowanych kosmetyków.

Ubranie

Warto zwrócić uwagę na sposób ubierania się. Ubrania powinny być przewiewne, bawełniane. Nowe ubrania powinny być przed założeniem wyprane, co pozwoli pozbyć się dodawanych do produkcji ubrań szkodliwych substancji chemicznych. Należy korzystać ze środków piorących w płynie i dokładnie je wypłukać.

Oba problemy starałam się opisać  w jak najbardziej prosty sposób, dlatego nie znajdziecie tu dokładniejszych informacji. Zawsze warto i należy zwrócić się z tymi problemami do lekarza dermatologa w celu wykonania potrzebnych badań oraz wystawienia odpowiedniej diagnozy. Moim celem jest przybliżenie obu problemów skóry, a także wybranie odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli macie jakieś dodatkowe uwagi lub doświadczenia, chętnie poczytam.

Pozdrawiam! 🙂

Komentarze

  1. Bardzo wartościowy i pomocny post. Niestety mam wrażliwą skórę.

    OdpowiedzUsuń
  2. I have been very lucky with my skin. Certain food gives me rashes though! So I avoid them of course!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Very rightly so! For me, lactose causes a rash, I avoid it too :)

      Usuń
  3. Bardzo przydatne informacje dla osób z tym typem skóry.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję, cieszę się że mój post się podoba <3

      Usuń
  4. Ale świetny rzeczowy post! :) Umieściłaś w nim całą pigułkę samych najważniejszych informacji <3

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za miłe słowa :* Chciałam jak najbardziej zrozumiale to wszystko przekazać :)

      Usuń
  5. Bardzo fajny i pomocny post dla osób borykających się atopową, ale i też wrażliwą skórą.
    Pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję :) Cieszę się Aniu, że Ci się podoba mój post :)

      Usuń
  6. Bardzo fajny post :) Zapewne pomoże wielu osobm :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też tak uważam :) Cieszę się, że Ci się podoba mój post :)

      Usuń
  7. Ja mam ciemne włosy i naczyniową cerę.

    OdpowiedzUsuń
  8. Na szczęście nie mam skóry atopowej, tylko lekko wrażliwą : ) odpowiednia pielęgnacja jest ważna
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja na szczęście też mam tylko wrażliwą, dobrze że wiem co mi służy a co nie :)

      Usuń
  9. Co odo makijażu totalni się nie zgodzę. Wszystkie kosmetyki w obrocie detalicznym musza być przebadane by były dopuszczone do sprzedaży, co do makijażu... dobrze dobrany nie musi szpecić i nie musi pogarszać stanu skóry :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Teoretycznie tak. Ale tu nie jest tak czarno biało. Nie widziałeś chyba, ile kosmetyków jest na targu, allegro czy alieexpress, które udają oryginały. Dobrze dobrany tak, ale nie wszyscy potrafią dobrać takie od razu. Nie każdemu uda się dobrać to samo :)

      Usuń
    2. Nie widziałeś też pewnie, do jakiego stanu mogą doprowadzić te dopuszczone do sprzedaży jak powiadasz kosmetyki. Ja widziałam, nie tylko na sobie czy rodzinie,ale też na pacjentkach. I to były kosmetyki znanych firm.

      Usuń
  10. Ja całe szczęście nie mam ani atopowej skóry ani wrażliwej. Dobrze, ze teraz jest taki szeroki wybór kosmetyków dla którzy mają AZS :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Całe szczęście, bo to jest paskudny problem, o którym jak widać powyżej nie wszyscy wiedzą :)

      Usuń
  11. Bardzo rzeczowy post. Dobrze wiedzieć o takich rzeczach. Pozdrawiam Cię serdecznie Dorotko.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję Krysiu, również Cię serdecznie pozdrawiam :)

      Usuń
  12. Nie mam skóry atopowej, ale bardzo dobrze sprawdzają mi się kosmetyki do niej właśnie przeznaczone :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też tak mam ze swoją skórą. Czasem zaszeleję, ale nie za często ;)

      Usuń
  13. Fajnie i ciekawie napisane. Jako atopik szukam takich wpisów.
    Moja skóra jest mega trudna, ale jeżeli mogę to chciałam napisać, że znalazłam w końcu odpowiednie emolienty do stosowania i do mycia i do smarowania. Używam exomegi control - mleczko zmniejsza podrażnienie i swędzenie skóry. Ma fajną konsystencję

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Super, cieszę się że znalazłaś odpowiedni środek dla swojej skóry. Polecę go dalej :)

      Usuń
  14. Z dwojga złego, to ja mam tylko wrażliwą. To prawda, że odpowiednia pielęgnacja znacznie ułatwia funkcjonowanie z taką skórą.

    OdpowiedzUsuń
  15. Wrażliwa skóra też może być kłopotliwa ;)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

☆ Jest mi bardzo miło, kiedy odwiedzasz to miejsce i zostawiasz swój ślad. Jednak pamiętaj!

☆ KOMENTARZE ZAWIERAJĄCE NIEOPŁACONE LINKI, LINKI DO ADRESÓW BLOGA LUB REKLAMY NIE SĄ AKCEPTOWANE I TRAFIAJĄ DO SPAMU!

☆ Nie widzisz swojego komentarza? Prawdopodobnie pozostawiłaś w nim nieopłacony link. Zgodnie z obietnicą trafił do spamu. Szanuj cudzą pracę! Mam alergię na cwaniactwo.
☆ Zanim napiszesz komentarz, poświęć chwilę i przeczytaj cały post. Chyba, że lubisz się kompromitować.

Jeśli podobają się Tobie moje treści, będzie mi bardzo miło, jeśli wesprzesz mój blog 🙂

instagram

Copyright © W Blasku Marzeń.