Najlepsze składniki aktywne w pielęgnacji skóry dojrzałej
Skóra jako największy organ ludzkiego ciała, chroni go przed czynnikami zewnętrznymi, natomiast znajdujący się na jej powierzchni płaszcz hydrolipidowy chroni przed utratą wody z głębszych warstw. Z wiekiem skóra dzięki wielu czynnikom traci na swojej jakości oraz wyglądzie. Odwodnieniu naskórka towarzyszy zanik jędrności, na skórze często pojawiają się przebarwienia. Pisałam już na temat wpływu pożywienia na skórę, wspominałam też jak skóra reaguje na choroby organizmu, dziś wspomnę na temat godnych uwagi składników aktywnych w pielęgnacji skóry dojrzałej. Zapraszam.
Algi.
Algi to produkty pochodzenia naturalnego, są doskonałym źródłem witamin, minerałów oraz białka, są też źródłem antyoksydantów. Algi dzielimy na:
słodkowodne: spirulina i chlorella bogate w aminokwasy, minerały, witaminy. Spirulina rozjaśnia skórę i wydobywa jej naturalny blask, chlorella natomiast regeneruje skórę, wspomaga w walce z opryszczką, wykazuje też właściwości oczyszczające, dzięki czemu sprawdza się przy skórach problematycznych.
morskie: brunatnice, zielenice i krasnorosty bogate w kwas alginowy oraz agar. Kwas alginowy wykazuje silne właściwości wiązania wody, doskonale nawilża skórę, liftinguje, napina i wygładza zmarszczki. Agar bogaty w minerały (żelazo, miedź, magnez, wapń) odżywia, regeneruje, ujędrnia skórę, dodatkowo wykazuje działanie przeciwzapalne oraz łagodzące.
Oprócz wymienionych właściwości algi dzięki bogatej zawartości antyoksydantów spowalniają procesy starzenia się skóry, przedłużając życie ich komórek, poprawiają mikrokrążenie krwi, wzmacniają naczynia krwionośne, mają również wpływ na regulację warstwy hydrolipidowej skóry.
Biotyna
Nazywana inaczej witaminą B7 lub witaminą H, bierze aktywny udział w wyglądzie skóry, włosów oraz paznokci. Niedobór tego składnika objawia się przesuszeniem, podrażnieniami oraz szarym zabarwieniem skóry. Może również wystąpić wzmożone wydzielanie gruczołów łojowych, nadmierne przetłuszczanie, wypadanie, a nawet zahamowanie wzrostu włosów, osłabienie paznokci, które łamią się i rozdwajają.
Ceramidy
Są to substancje tłuszczowe — sfingolipidy, które są naturalnym składnikiem lipidów skóry. Stanowią one główny składnik spoiwa wypełniającego przestrzenie międzykomórkowe w warstwie rogowej naskórka, tworząc wspólnie z z kwasami tłuszczowymi i cholesterolem cement międzykomórkowy, czyli barierę wodno-lipidową naskórka.
Zmniejszona z wiekiem ilość tego składnika jak również w wyniku uszkodzenia skóry przyczynia się do wzrostu utraty wody, uszkodzenia bariery hydrolipidowej, powstawania zmarszczek oraz utraty jędrności skóry. Zostaje zaburzony proces rogowacenia naskórka. Skóra staje się coraz cieńsza, traci elastyczność. Ceramidy dostarczane w kremach czy serum są bardzo dobrze absorbowane przez skórę, zapobiegają przesuszaniu się skóry oraz utracie jej elastyczności.
Fitoestrogeny
Fitoestrogeny są to związki pochodzenia roślinnego, wykazują działanie do ludzkich estrogenów, pełniąc funkcję regulacji w różnych procesach życiowych roślin. Wśród fitoestrogenów wyróżnia się auksyny, gibereliny, cytokininy i flawonoidy. Fitoestrogeny są bezpieczne, wykazują jedynie działanie miejscowe, nie wywołują reakcji ubocznych. W kosmetyce bardzo często ich nośnikami są liposomy. Wprowadzone w głąb skóry działają antyoksydacyjnie, chronią przed uszkodzeniami błon komórkowych promieniami UV. Wykazują działanie przeciwzapalne, regulują nawilżenie skóry, przyspieszają regenerację skóry, stymulują produkcję kolagenu.
Koenzym Q10
Znany także jako ubichinon, to naturalny przeciwutleniacz, który zapobiega uszkodzeniom skóry oraz jej starzeniu się powodowanym przez działanie wolnych rodników. Wraz z wiekiem poziom koenzymu Q10 ulega zmniejszeniu, co znacznie osłabia zdolność komórek do regeneracji. Składnik ten dostarczany w kosmetykach wykazuje właściwości antyoksydacyjne, przyspiesza regenerację naskórka, ujedrnia skórę oraz ją wygładza.
Jest to główne białko tkanki łącznej, zbudowane wyłącznie z aminokwasów. Skóra właściwa zawiera aż 70-85% kolagenu, dzięki czemu zachowuje ona odpowiednią gęstość oraz jędrność. Jego ilość niestety, obniża się wraz z wiekiem, na co wpływ mają czynniki zewnętrzne, zanieczyszczenia, a także promieniowanie UV. Powoduje to utratę elastyczności skóry, powstawanie zmarszczek, opadanie tkanek, a także owalu twarzy.
Kolagen syntetyzowany jest w fibroblastach, które można pobudzić do pracy dostarczając jej także witaminę C w odpowiednim stężeniu i formie. Dostarczanie natomiast samego kolagenu ze względu na wysoką masę cząsteczki nie ma możliwości przenikania przez naskórek, dzięki czemu nie pomoże też odbudować naturalnego kolagenu. Dostarczany w kosmetykach pomoże jednak przy wzmacnianiu bariery ochronnej skóry zapobiegając utracie wody z naskórka, chroniąc tym jednocześnie skórę przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Dobrze zabezpieczona i nawilżona dzięki temu skóra jest wygładzona, nie traci na elastyczności.
Witamina A – retinol.
Aktywność witaminy A wykazuje zarówno retinol, retinal jak również kwas retinowy. Oprócz retinolu w kosmetykach pielęgnacyjnych często stosowane są jego formy estrowe najczęściej w postaci palmitynianu i octanu retinylu. Retinol ma ogromne powodzenie w kosmetyce dzięki jego wysokiej skuteczności. Witamina A pobudza podział komórki, dzięki czemu przyczynia się do regeneracji i szybszej odnowy skóry. Jest bardzo dobrym antyoksydantem, który neutralizuje wolne rodniki. Podobnie jak witamina E i C, także pobudza komórki do produkcji kolagenu i elastyny.
Zastosowana w kosmetykach witamina A przyczynia się wzmocnienia elastyczności skóry, dzięki czemu spowalnia jej proces starzenia starzenia. Ponadto retinoidy wpływają na prawidłowe rozmieszczenie barwnika (melaniny) w skórze co zapobiega powstawaniu przebarwień skórnych. Witamina A posiada również zdolność do pochłaniania promieniowania ultrafioletowego, dzięki czemu chroni również skórę przed fotostarzeniem.
Retinol (pochodna witaminy A) znany jest szczególnie z działania odmładzającego. Regularne stosowanie kosmetyków z tym skladnikiem wyraźnie poprawia efekty w poprawie kondycji skóry. Podczas jego stosowania widoczne jest delikatne spłycenie zmarszczek, złuszczenie martwych komórek naskórka, rozjaśnienie przebarwień, świeży wygląd skóry, zwiększona jest także spoistość naskórka. Oprócz pielęgnacji skóry dojrzałej jego stosowanie zalecane jest także w przypadku cery tłustej czy problematycznej. Ze względu na swoje działanie fototoksyczne, preparaty na bazie retinolu najlepiej jest stosować na noc, natomiast w ciągu dnia skórę należy zabezpieczać kremem z filtrem UV.
Witamina C
Witamina C to związek, który jak wspominałam, pobudza produkcję kolagenu w skórze, zabezpiecza również jej ochronę przed działaniem szkodliwych wolnych rodników. Rozjaśnia przebarwienia, co szczególnie często zauważalne jest w przypadku cer dojrzałych. Wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, zapobiegając ich rozszerzaniu się lub pękaniu. Nadaje skórze blask oraz wyrównuje jej koloryt.
Regularne stosowanie kosmetyków z witaminą C o odpowiednio wysokim stężeniu (co najmniej 5 proc.) pozwala osiągnąć znakomite efekty odmładzające. Pobudza m.in. produkcję kolagenu, dzięki czemu drobne zmarszczki znikają.
Witamina D
Jako jedna z nielicznych może zostać syntetyzowana przez nasz organizm w wyniku kontaktu z promieniami słonecznymi. Bierze ona udział w procesie odnowy komórkowej, w ten sposób regenerując skórę. W efekcie wyrównuje koloryt cery, zmniejsza widoczność porów, poprawia jędrność skóry.
Zastosowana witamina D w kosmetykach sprawdzi się szczególnie w pielęgnacji skóry bardzo wrażliwej, naczyniowej, dojrzałej czy starzejącej się. Wykazuje ona mnóstwo wspaniałych właściwości.
- Poprawia napięcie i zwiększa elastyczność skóry.
- Zwiększa odporność skóry na czynniki zewnętrzne.
- Hamuje wypadanie włosów.
- Reguluje naturalny proces złuszczania naskórka.
- Przyspiesza gojenie się ran i blizn (również potrądzikowych).
- Reguluje nadmierne wydzielanie sebum,
- Wykazuje niesamowicie dobry wpływ przy leczeniu chorób skórnych jak np.: łuszczyca, egzema, trądzik różowaty, trądzik pospolity, łojotokowe i atopowe zapalenie skóry, zapalenie mieszków włosowych, nadmierne rogowacenie, poparzenia słoneczne i chemiczne.
- Rozjaśnia przebarwienia.
- Odżywia, wygładza i ujędrnia skórę.
- Zmniejsza i reguluje nadwrażliwość skóry na niekorzystnie działające bodźce zewnętrzne.
- Działa antyoksydacyjnie.
Witamina E
Witamina ta nazywana również jako witamina młodości, jest mieszaniną naturalnych tokoferoli i tokotrienoli. Zastosowanie jej w kosmetykach pielęgnacyjnych również przynosi skórze mnóstwo korzyści.
- Dzięki temu, że jest rozpuszczalna w tłuszczach, wykazuje wysokie powinowactwo do lipidów naskórka, przez co łatwo wnika w głąb skóry, przynosząc jej ogrom korzyści jak na przykład ochronę przed działaniem wolnych rodników.
- Pozytywnie wpływa na szczelność bariery naskórkowej.
- Dzięki zdolności wbudowywania się w strukturę błony komórkowej j cementu międzykomórkowego poprawia nawilżenie i skóry, przywraca jej miękkość i elastyczność.
- Rozjaśnia przebarwienia i zapobiega ich powstawaniu.
- Łagodzi podrażnienia także te po nadmiernym opalaniu i regeneruje skórę.
- Chroni przed przedwczesnym starzeniem się skóry.
Kwasy organiczne AHA, PHA
Alfa-hydroksykwasy (AHA) wykazują właściwości przeciwstarzeniowe. Do kwasów tych należą między innymi: kwas mlekowy, glikolowy, cytrynowy, jabłkowy. Głównym zadaniem kwasów AHA jest złuszczanie skóry, a także działanie stymulujące oraz nawilżające. Regularne stosowanie kosmetyków zawierających w swoim składzie alfa-hydroksykwasy w widoczny sposób poprawi kondycję skóry, dzięki czemu będzie ona bardziej jędrna, napięta, zmarszczki zostaną zredukowane, zostaną rozjaśnione drobne przebarwienia.
Polihydroksykwasy (PHA) są kwasami o najbardziej łagodnym działaniu, dzięki czemu polecane są dla skóry suchej, wrażliwej, naczyniowej, dojrzałej. Należą do nich kwas laktobionowy i glukonolakton.
- Kwasy te wykazują także pozytywny wpływ na przebarwienia potrądzikowe i posłoneczne.
- Mogą być również stosowane latem.
- Kwasy PHA wykazują właściwości nawilżające i antyoksydacyjne.
- Kwas laktobionowy wykazuje pozytywny wpływ na kondycję naczyń krwionośnych, dlatego też jest często stosowany w kosmetykach dla cery naczyniowej.
Więcej informacji na temat kwasów umieściłam w dawniejszym wpisie.
Peptydy
Peptydy biomimetyczne są to związki chemiczne o właściwościach przeciwstarzeniowch, antycellulitowych, rozkładających tkankę tłuszczową czy powstrzymujących wypadanie włosów.
To bioaktywne aminokwasy zbudowane z niewielkich cząsteczek, dlatego też łatwo pokonują barierę naskórkową, by dotrzeć w głąb skóry. W zależności od rodzaju stymulują produkcję kolagenu i elastyny, rozkurczają mięśnie odpowiedzialne za powstanie zmarszczek mimicznych i transportują inne aktywne składniki w głąb skóry.
Często wykorzystywanym peptydem biomimetycznym jest Argirelina. Dzięki właściwościom dermo odprężającym – zapobiega tworzeniu się zmarszczek mimicznych. Pobudza ona fibroblasty do produkcji kolagenu. Jest to związek hipoalergiczny, dzięki czemu nie wywołuje podrażnień, nie wywołuje alergii. Stosowana w odpowiednim stężeniu powoduje lekki paraliż mięśni, które umożliwia zredukować zmarszczki mimiczne.
Heksapeptyd, tetrapeptyd, arginina – to syntetyczne substancje o różnorodnej budowie i o różnym działaniu. Ich wspólną cechą są bardzo małe cząsteczki, dzięki czemu składniki te bez trudu przenikają do głębszych warstw naskórka. Dzięki temu bywają one nośnikami substancji odmładzających lub przekazują komórkom informacje nakazujące im produkcję kolagenu, elastyny, kwasu hialuronowego. Peptydy często działają podobnie jak botoks – dają komórkom mięśni sygnał, by nie kurczyły się za mocno, przez co zapobiegają pogłębianiu się zmarszczek mimicznych.
Zastosowanie peptydów w kosmetykach pielęgnacyjnych przynosi skórze dużo pozytywnych efektów.
Reguluje stymulację naturalnych procesów fizjologicznych skóry, co wpływa na jej regenerację. Skóra staje się bardziej wygładzona, ujędrniona, wygląda młodziej. Peptydy skutecznie walczą z przebarwieniami skóry, rozszerzonymi naczyniami, walczą także z zaskórnikami. Wykazują działanie antyoksydacyjne, warto pamiętać, że działają one także na głębsze warstwy skóry.
Najbardziej skuteczne jest regularne stosowanie kosmetyków z tymi składnikami, wtedy młodszą skórą można cieszyć się znacznie dłużej. Który składnik najbardziej lubicie?
Pozdrowienia! 🙂
Dobre i wiele zalet tego kosmetyku dla skóry. Chętnie przetestuję to na swojej skórze.
OdpowiedzUsuńPozdrowienia z Indonezji
Ktoś źle zrozumiał ten post, to nur jest o kosmetyku, ale o składnikach aktywnych dla dojrzałej skóry :) Rozumiem, że translator tłumaczy po swojemu ;) Również pozdrawiam :)
UsuńSporo dobrych składników : ) Dobrze wiedzieć na przyszłość : )
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
Dobrze wiedzieć, sama sobie utrwalam tę wiedzę ;D
UsuńWiele z tych składników warto stosować w swej pielęgnacji :)
OdpowiedzUsuńOj tak, na pewno warto :)
UsuńDziękuję za tak pożyteczny post.
OdpowiedzUsuńCieszę się Agnieszko, że Ci się spodobał mój post :)
UsuńDobra robota, świetny tekst. ;)
OdpowiedzUsuńDziękuję za słowa uznania :)
UsuńDziękuję Agnieszko, przyznam że sama będę zaglądać, zawsze warto sobie przypomnieć ;)
OdpowiedzUsuńPrzydatny wpis. Lubię te wszystkie składniki w kosmetykach. :-)
OdpowiedzUsuńRetinoidy stosuje cały rok, ale obecnie muszę trochę przystopować :(
OdpowiedzUsuńWidać, że w tekst włożyłaś wiele pracy. Mnie ta wiedza się przyda, dziękuję bardzo :D
OdpowiedzUsuńWarto szukać tych składników w kosmetykach które stosujemy. Patrzenie tylko na reklamy i co nam oferują modne marki może być zgubne dla portfela.
OdpowiedzUsuńBardzo wartościowy wpis.
OdpowiedzUsuńRetinal- teraz 0,1%, kwas glikolowy, vit.C, peptydy i ceramidy to mój "must have" na zawsze.
OdpowiedzUsuńWow, świetny i merytoryczny wpis. To cała kopalnia wiedzy, Dorotko 😃
OdpowiedzUsuńWitamina C w kosmetykach to bardzo lubiany przze mnie składnik:)
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy wpis. Na półkach sklepowych jest całe mnóstwo kosmetyków dla kobiet w różnym wieku. Warto wiedzieć na jakie składniki powinno się zwrócić uwagę :)
OdpowiedzUsuńBardzo fajny i pomocny przegląd po witaminach. Warto znać je wszystkie, aby cieszyć się zdrowiem.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam :)
Chyba po składnikach kosmetycznych. Warto przeczytać zanim coś się napisze :p
UsuńU mnie też najlepiej się sprawdza witamina C :)
OdpowiedzUsuńNie mam jeszcze cery dojrzałej, ale mojej mamie ten tekst by się już przydał :)
OdpowiedzUsuńOstatnio zaczęłam zwracać uwagę na te aktywne składniki:) W retinolu zrobiłam sobie przerwę na lato, bo krótko go stosowałam, ale od jesieni zaczynam znowu!
OdpowiedzUsuńPrzydatny wpis, będę wiedziała na jaki skład zwracać uwagę przy kupowaniu kosmetyków. :)
OdpowiedzUsuńVitamin A + Vitaminc C are two of my favorites
OdpowiedzUsuńCeramidy i peptydy uwielbiam w pielęgnacji :) Stawiam także na witaminkę C :)
OdpowiedzUsuń