Składniki aktywne w pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej
Cera tłusta kojarzona kiedyś ze skórą bardzo młodych osób, nierzadko dotyczy również osób w dojrzałym wieku. Skóra tego typu charakteryzuje się większą grubością, dzięki czemu jest bardziej odporna na warunki zewnętrzne, wolniej ulega starzeniu, za to jest słabo ukrwiona, często o ziemistym kolorze. Skora tłusta dzięki nadmiernej pracy gruczołów łojowych wydziela znacznie więcej sebum, dzięki czemu bardzo zazwyczaj się błyszczy nawet po demakijażu. Na skórze takiej widoczne są rozszerzone pory, bardzo często obecne są zaskórniki. Pielęgnacja tego typu skóry powinna opierać się na dokładnym oczyszczaniu, złuszczaniu przy zachowaniu równowagi hydrolipidowej, a także nawilżaniu. Tak samo jak przy innych rodzajach skóry do pielęgnacji skóry tłustej powinny być włączone odpowiednie składniki aktywne.
ALOES
Oprócz właściwości łagodzących, ochronnych i regenerujących, aloes wykazuje właściwości przeciwzapalne. Działa antybakteryjnie, grzybobójczo, antywirusowo. Dotlenia również komórki skóry.
DROŻDŻE
Zawierają bogactwo minerałów i mikroelementów (kwas foliowy, inozytol, cynk, magnez, potas, siarkę, żelazo, miedź i chrom) oraz witaminy (B1, B2, B3, B5, B6, B9), dzięki czemu wykazują właściwości oczyszczające i detoksykujące, regulują nadmierną pracę gruczołów łojowych, ograniczając przez tym powstawanie zaskórników.
GLINKA ZIELONA
KRWAWNIK
Ekstrakt z krwawnika pospolitego (Achillea Millefolium Extract) jako bogate źródło witamin A, C i K, zawiera również cholinę, olejki eteryczne ( cyneol, azulen), sole mineralne (cynk, siarka, magnez), bogactwo flawonoidów, zawiera także kwas salicylowy. Dzięki zawartości tych cennych substancji działa przeciwzapalnie, ściągająco, łagodzi stany zapalne, regeneruje skórę, przyspiesza proces gojenia się ran. Dzięki zawartości związkow azulenowych blokuje namnażanie się bakterii, dzięki czemu hamuje stany zapalne, co sprawdza się przy pielęgnacji skóry trądzikowej. Azuleny chronią również skórę przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Występuje w kosmetykach pielęgnacyjnych jak kremy, sera, toniki, preparaty oczyszczające skórę.
KWASY AHA, BHA, PHA
Stosowanie kwasów owocowych AHA (alfahydroksykwasów) przyspieszy złuszczanie się martwego naskórka, pomoże w odblokowaniu ujść gruczołów łojowych, zmniejszy pory, zmniejszy wydzielanie sebum, rozjaśni przebarwienia, spłyci blizny potrądzikowe. W mniejszym stężeniu kwasy można stosować w domu w formie maseczek lub toników, w większym natomiast najbezpieczniej zrobić to w gabinecie lekarskim lub kosmetologicznym. W przypadku skóry tłustej najlepiej sprawdzi się kwas glikolowy, migdałowy, winowy, cytrynowy, jabłkowy, mlekowy, szikimowy, także kwas salicylowy BHA, azelainowy. Stosowanie kwasów to dość obszerny temat, dlatego więcej na ten temat przeczytacie w tym poście.
ŁOPIAN
Oczar wirginijski (Hamamelis Virginia) dzięki zawartości cennych związków (flawonoidy, garbniki, saponiny, kwas galusowy, kwas elagowy) wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwzapalne, przeciwłojotokowe, oczyszczające i ściągające skórę, uszczelnia także drobne naczynia krwionośne. Składnik ten zmniejsza produkcję sebum, co wpływa na ograniczenie powstawania wyprysków, zmniejsza również stany zapalne skóry. Nie wysusza skóry, natomiast nawilża ją i regeneruje, leczy również oparzenia słoneczne. Występuje w kosmetykach pielęgnacyjnych jak np.: hydrolaty, preparaty do demakijażu, oczyszczania skóry, kremach, olejkach.
SREBRO
Dzięki swoim właściwościom bakteriobójczym i przeciwzapalnym daje świetne rezultaty w pielęgnacji skóry trądzikowej. Jony srebra regenerują naskórek, przez co przyczyniają się do jego odbudowy, wspomagają procesy przemiany materii na poziomie komórkowym, wzmacniają ściany komórek, dzięki czemu stają się one bardziej odporne na działanie niesprzyjających czynników zewnętrznych jak wiatr, mróz, silne promieniowanie UV. Składnik ten stosuje się w żelach antybakteryjnych, preparatach do demakijażu, mydłach, płynach do golenia, dezodorantach, zawierają je również antyperspiranty. W czasie stosowania preparatów ze srebrem może dojść do zaostrzenia oczyszczania się skóry, co uważa się za zjawisko normalne, które samoistnie ustępuje.
TLENEK CYNKU
TYMIANEK
Tymianek pospolity (Thymus vulgaris) dzięki zawartości flawonoidów, związków mineralnych (żelazo, wapń, selen, mangan, potas, fosfor, magnez, cynk, miedź), witamin (A, B2, B3, B6, C, kwas foliowy) wykazuje cenne właściwości antyoksydacyjne, ale także działa antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo, przeciwzapalnie, delikatnie ściągająco, działa też oczyszczająco, co świetnie się sprawdza w przypadku leczenia skóry łojotokowej. Ogranicza wydzielanie sebum, wspomaga leczenie łupieżu, zmniejsza wypadanie włosów. Tymianek stosuje się najczęściej w produktach oczyszczających, dezodorantach.
Wymieniłam tylko niektóre i najbardziej znane składniki aktywne, które jeszcze znacie?
Pozdrowienia! :)
Ja mam właśnie cerę tłustą. PO latach i wielu błędach nauczyłam się z nią radzić. Jednak prosto nie było...Powyższe składniki na wiele sposób przetestowałam
OdpowiedzUsuńI jak się sprawdziły? :)
UsuńBardzo dobrze. Jednak co natura to natura :)
UsuńJa mam cerę mieszaną z tendencją do przetłuszczania i świecenia się w strefie "T".
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy artykuł, można z niego wiele wynieść :)
Pięknie dziękuję za miłe słowa, cieszę się, że Ci się podoba mój post :)
UsuńO glinka zielona to ja oceniam najwyżej.
OdpowiedzUsuńWspaniale Krysiu :)
UsuńRównież mam problem z tłustą cerą.
OdpowiedzUsuńAle widzę, że masz ładną cerę :)
UsuńCo do aloesu czytałem, że może podrażniać i ogólnie część specjalistów nie zachęca do jego stosowania. W gazecie czytałem felieton doktora, który nie dowierzał w działanie aloesu. :)
OdpowiedzUsuńWiększych bzdur nie czytałam. Źródło proszę tych paranaukowych wypocin.
UsuńMoja gazetka codzienna (nie reklamuję) :)
UsuńMoże i lepiej. Szkoda się kompromitować taką "lekturą". Moi czytelnicy i ja mamy ciekawsze zajęcia niż czytanie pseudonaukowych wypocin.
UsuńBardzo przydatny wpis, z własnego doświadczenie również polecam zieloną glinkę, na moją skórę działa najlepiej.
OdpowiedzUsuńJa kocham kwas azelainowy :)
OdpowiedzUsuńW produktach do pielęgnacji twarzy bardzo lubię aloes :D
OdpowiedzUsuńPozdrawiam.
Bardzo przydatny post, bo czasami moją skórę lubi nawiedzać trądzik...
OdpowiedzUsuńFajnie to sobie wszystko przypomnieć. Kiedyś miałam cerę tłustą. Plus taki że zmarszczki dopiero po 40-tce wychodzą.
OdpowiedzUsuńGlinkowe maseczki bardzo lubię, kiedyś na skórę głowy aplikowalam sobie taką zieloną glinkę, super sprawa:)
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy i pomocny post. Ja mam cerę mieszaną. Jak byłam młodsza to miałam problemy z trądzikiem i cerą tłustą.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam :)
Wydaje mi się, że już większość składników z twojego postu wypróbowałam jedne są na plus, inne niekoniecznie. Aktualnie bardzo polubiłam się z retinolem i niacynamidem. :D
OdpowiedzUsuńWszystko zależy od tego, czego akurat skóra w danym czasie potrzebuje. Każda skóra ma też inne wymagania, dlatego nie można mówić, że coś jest złe. Zależy też jakie substancje pomocnicze ma dany kosmetyk, mi na przykład nie odpowiadają kosmetyki drogeryjne :)
UsuńNie wiem jak to jest, ale krwawnik przy endometriozie nie jest zalecany jako "zioła do picia", więc myślę, że w kosmetykach też nie do końca :(
OdpowiedzUsuńJa natomiast myślę, że jak ktoś nie ma pojęcia na temat budowy, czynności skóry, to lepiej niech się nie wypowiada. Co ma piernik do do wiatraka! Dziewczyno, gdzie jeszcze wciśniesz tą endometriozę?
OdpowiedzUsuńBardzo przydatne informacje, osobiście uwielbiam kwasy, ale tutaj ostrożnie...niestety zbyt agresywnym złuszczaniem troszkę załatwiłam sobie moją dodatkowo wrażliwą cerę i teraz staram się odbudować uszkodzoną warstwę hydrolipidową;( pozdrawiam
OdpowiedzUsuńŚwietny wpis, bardzo ciekawy.
OdpowiedzUsuńRobiłam sobie za młodu maseczki z drożdży i oczywiście tabletki drożdżowe tez pobierałam.
OdpowiedzUsuńNa szczęście trądzik obszedł się ze mną łaskawie;)
Dorotka, jak zawsze bardzo dobry wpis!
Akurat ro nie moja skóra, ale lubię Twoje artykuły i z chęcią przeczytałam.
OdpowiedzUsuń