Co jest ważne w pielęgnacji skóry pod oczami
Bardzo ważna w pielęgnacji twarzy jest znacznie cieńsza skóra pod oczami. Ponieważ jest ona cienka, to jest też znacznie delikatniejsza, dlatego tu najszybciej powstają podrażnienia, dużo szybciej powstają też zmarszczki. Oprócz zmarszczek pojawiają się też zasinienia i worki pod oczami, które nie wyglądają estetycznie, nie są też zależne od samej pielęgnacji. Jak temu zapobiec, jak zachować młodość piękną skórę w tych okolicach?
Problemy ze skórą pod oczami oprócz niewłaściwej pielęgnacji zależą od wielu czynników jak np.:
- Niezdrowy tryb życia
- Brak lub niedobór snu
- Choroby serca i/lub nerek
- Zła dieta
- Niedobór lub nadmiar wody w organizmie
- Promieniowanie słoneczne
- Zanieczyszczenie środowiska
Walka z chorobami nie zawsze idzie po naszej myśli, nie mamy też wystarczającego wpływu na środowisko, natomiast zawsze możemy mieć wpływ na to co jemy, można uregulować tryb życia i sposób żywienia, pić odpowiednią ilość wody, ale to nie wystarczy, kiedy nagminnie popełniamy błędy w pielęgnacji.
DEMAKIJAŻ
O tym, że nie wolno o nim zapominać wiemy raczej wszyscy, ale trzeba też pamiętać, aby robić to bardzo delikatnie. Skóra pod oczami jest dużo cieńsza niż na pozostałej części twarzy, nie lubi mocnego pocierania i rozciągania. Cienka skóra jest bardziej wrażliwa, dlatego szczególnie jest ważny skład produktów, które stosujemy do demakijażu. Szkodzą jej drażniące składniki myjące jak SLS czy SLES, alkohol, barwniki, silne konserwanty. Ze względu na alergie, nie zawsze najlepszym wyjściem jest również stosowanie kosmetyków naturalnych. Oprócz podrażnienia delikatnej skóry wokół oczu, może dojść do jej przesuszenia.
Warto stosować delikatne środki myjące i zamiast tarcia płatkiem kosmetycznym podczas zmywania oczu wystarczy nim delikatnie przesuwać w kierunku wewnętrznego kącika oczu.
MASAŻ OKOLICY OCZU
Przy pomocy masażu skóry wokół oczu poprawia się jej krążenie krwi, usprawnia krążenie limfy, dzięki czemu skóra jest bardziej dotleniona, odżywiona, pozbywamy się w ten sposób zasinień, obrzęków, poprawiamy jej koloryt, jędrność oraz elastyczność skóry, zapobiega powstawaniu zmarszczek. Masaż można wykonywać kostką lodu, co dodatkowo zwiększy efekt pozbywania się oznak zmęczenia, ale można go również wykonać palcami podczas nakładania serum czy kremu pod oczy, można do tego celu użyć specjalnie do tego przeznaczonego masażera.
MASECZKI I OKŁADY
Stosowanie okładów oraz masek na okolice oczu jest idealnym sposobem nie tylko na pozbycie się oznak zmęczenia jak obrzęki, ale również ukoi podrażnienia, nawilży skórę, dostarczy substancji odżywczych, zregeneruje skórę. Do okładów można użyć na przykład zielonej herbaty, plasterki świeżego ogórka, hydrolaty. Nasączone płatki nakładamy na zamknięte oczy, można też dodatkowo nałożyć schłodzone w lodówce żelowe okulary.
Jako maseczki pod oczy polecam szczególnie płatki żelowe lub kolagenowe kupowane pojedynczo, co świetnie sprawdzi się w podróży, lub w zbiorczym opakowaniu, co jest bardziej ekonomiczne. Jeszcze lepszy efekt osiągnąć można, kiedy schłodzimy je wcześniej w lodówce.
KREMY POD OCZY
Często słyszę, że krem pod oczy jest wymysłem marketingowym, że okolice te wystarczy posmarować tym samym kremem, który stosujemy na całą twarz. Dobrze, jeśli komuś służy ten sam krem, i lepiej jest używać ten krem niż w ogóle zrezygnować, ale nie każdy krem można bezpiecznie stosować pod oczy. Są różne składniki zawarte w tych kremach jak na przykład retinoidy, kwasy, parafina, które podrażniają delikatną skórę w tych okolicach, mogą ją również obciążyć. Kremy na całą twarz nie są przebadane przez okulistów, ich składniki są zbyt duże, żeby przejść przez barierę skóry. Kremy pod oczy są specjalnie dostosowane do tak cienkiej skóry, zawierają odpowiednio dostosowane składniki do jej problemów, są lżejsze od kremów do całej twarzy. Składniki, które dobrze sprawdzą się w kremie pod oczy to: kwas hialuronowy, ceramidy, kofeina, zielona herbata, wyciąg z bławatka, witaminy A, C, i E, które również doskonale sprawdzą się jako silne antyoksydanty, masło shea, masło kakaowe, hydrolat z czystka, świetlik lekarski, wyciąg z bławatka, wyciąg z arniki, olej ze słodkich migdałów, koenzym Q10, wyciąg z alg morskich, olej różany, oliwa z oliwek oraz inne składniki łagodzące i przeciwzmarszczkowe. Warto pamiętać, że krem pod oczy stosuje się tylko pod oczy, chyba że zalecenia producenta są inne. Delikatna skóra powiek nie zawsze toleruje wszystkie składniki jakie są umieszczone w kremie.
OCHRONA PRZECIWSŁONECZNA
Warto pamiętać też o ochronie przeciw promieniowaniu UV, które niszczy skórę, dobrze jest kiedy krem pod oczy je posiada w swoim składzie. Kiedy jest silne nasłonecznienie, warto pamiętać o okularach przeciwsłonecznych z dobrymi filtrami anty UV, które nie tylko ochronią oczy oraz skórę przed promieniowaniem, ale również zapobiegną nadmiernemu mrużeniu oczy, które również jest przyczyną powstawania zmarszczek.
PRZED KOMPUTEREM
Coraz więcej czasu spędzamy przed komputerem, laptopem, smartfonem, gdzie promieniowanie również nie jest zdrowe dla oczu, nie jest też zdrowe dla skóry. Narażone na promieniowanie oczy rzadziej mrugają, co zmniejsza ich nawilżenie, dzięki czemu ulegają zaczerwienieniu i podrażnieniu, skóra pod oczami również. Dobrze jest robić częste przerwy w pracy, kierując wzrok np. na zieleń za oknem, a także zaopatrzyć się w nawilżające krople do oczu.
PICIE WODY
Pijąc odpowiednie ilości wody zapobiegamy wysuszeniu skóry, zmniejsza się ryzyko podrażnień, wystąpienia cieni pod oczami, nawilżona skóra od wewnątrz jest bardziej jędrna i elastyczna. Pamiętając o tym zapobiegamy wysuszeniu skóry i przyspieszeniu powstawania zmarszczek.
Mam nadzieję, że moje dzisiejsze porady w pigułce pomogą zachować świeże spojrzenie i pięknie wyglądającą, zdrową skórę pod oczami, ważny jest też zdrowy styl życia, odpowiednią ilość snu, dobrze zbilansowana dieta, no i codzienny uśmiech, dzięki któremu i zmarszczki dodadzą uroku.
Macie jeszcze jakieś inne sposoby na zachowanie młodej skóry pod oczami? Jak dbacie o swoją skórę?
Miłego weekendu! 🙂
oj tak, zieleń, natura ponoć mają bardzo dobry wpływ na człowieka. Z tą zielenią to jeszcze trochę poczekamy sobie:)
OdpowiedzUsuńZa niczym tak nie tęsknię jak za tą zielenią :D
UsuńKremy pod oczy to podstawa w mojej pielęgnacji, za to od kilku lat pokochałam maseczki i okłady pod oczy - są naprawdę super.
OdpowiedzUsuńTeż je uwielbiam! :)
UsuńPielęgnacja oczu jest ważna ❤
OdpowiedzUsuńPewnie, że tak! :)
UsuńBardzo lubię o taki masaż rollerem.
OdpowiedzUsuńTeż bardzo lubię :)
UsuńBardzo fajnie jest sobie przeczytać jaki post od czasu do czasu. Jest to takie kompendium wiedzy i mimo że część rzeczy już wiedziałam, to i tak warto było sobie o nich przypomnieć!
OdpowiedzUsuńBardzo dziękuję! :)
Usuńwłasnie teraz mam manie pielegnacje oczu
OdpowiedzUsuńBardzo pożyteczna mania ;)
Usuńsuper wpis
OdpowiedzUsuńSerdecznie dziękuję :)
UsuńJa kremu pod oczy używam od 18. roku życia i pewnie dlatego moja skóra pod oczami ma się doskonale. Więc to na pewno nie wymysł marketingowy - kremy pod oczy mają sens.
OdpowiedzUsuńSuper, gratuluję systematyczności! Jak widać, ma sens :)
UsuńWydaje mi się, że ochrona przeciwsłoneczna robi bardzo dużo jeśli chodzi o samą ochronę. Bardzo przydatny post ;)
OdpowiedzUsuńZapraszam również do mnie.
Blog ♥
Instagram
Bardzo dużo robi, bez ochrony przeciwsłonecznej wszystko idzie na nic. Dziękuję za odwiedziny, chętnie odwiedzę :)
UsuńU mnie krople do oczu niezbędne. Na wiosnę muszę też wymienić oprawy i szkła dna takie z filtrami UV.
OdpowiedzUsuńTeż będę chciała wymienić, żałuję że od razu takich nie wstawiłam :) Krople do oczu są bardzo przydatne. :)
UsuńFiltry najważniejsze! Nie używam kremów pod oczy, bo czego nie spróbowałam, to kończyło się zapaleniem spojówek. O dziwo, pod oczy i na powieki kładę "srogie" retinoidy (0,3% retinalu) i wit C 23% i nic się nie dzieje, a działają bajecznie.
OdpowiedzUsuńMoże nakladałas zbyt blisko oczu? Cieszę się, że pozostałe kremy Ci służą :)
UsuńAktualnie trochę zintensyfikowałam swoją pielęgnację oczu wzbogacając ją o serum z masażerem i płatki hydrożelowe ;) Okres jesienno-zimowy nie oszczędza delikatnej skóry pod oczami :P
OdpowiedzUsuńNie oszczędza, widzę to u siebie ;) Płatki hydrożelowe uwielbiam :)
UsuńJa pod oczy stosuję maseczki, serum, kremy i masaż okolic oka :).
OdpowiedzUsuńUwielbiam maseczki, serum również :) Widać, że świetnie dbasz o skórę :)
UsuńKrem pod oczy to u mnie podstawa pielęgnacji. ;) Korzystam też z kropli nawilżających, bo gdy się skupię na jakimś zadaniu, czynności, to niestety zapominam mrugać.
OdpowiedzUsuńKrople nawilżające są niezbędne także u mnie :)
UsuńPomimo dobrej pielęgnacji, zmarchy i tak mi wyszły.. Geny robią swoje ;)
OdpowiedzUsuńNo nie wiem, nie wiem :D Twoje zmarszczki akurat dodają Ci uroku :D
UsuńPicie wody zwłaszcza zimą. bywa ciężko ;)
OdpowiedzUsuńMożliwe, na szczęście można się przyzwyczaić. Wiem to po sobie :)
UsuńJeszcze dodam od siebie. Noszenie okularów korekcyjnych także zapobiega mrużeniu oczów i powstawania zmarszczek. Wiem to na swoim przykładzie.
OdpowiedzUsuńPrzy wadzie wzroku tak, trzeba tego pilnować :) Ja już mam naprawiony wzrok :)
Usuń