
![]() |
Źródło: https://mydlanerewolucje.pl/ |
- Garnek do tłuszczy (najlepiej jakiś stary, którego już nie potrzebujemy. Nie może być jednak aluminiowy, z cynku, cyny, miedzi ponieważ metale te wchodzą w reakcję).
- Przydadzą się dwa osobne naczynia, jeśli chcecie mieć mydło na przykład dwukolorowe.
- Waga do dokładnego odważenia produktów z dokładnością do 1 grama. Nie zapominajcie o zapasowych bateriach.
- Fartuch, rękawice ochronne, maseczka ochronna, koniecznie ubranie z długim rękawem.
- Okulary ochronne, mogą być przeciwsłoneczne, lub korekcyjne, jeśli nie macie innych.
- Ocet (do neutralizowania ługu w razie czego).
- 2 plastikowe naczynia: do wody oraz wodorotlenku sodu (ługu). Naczynia powinny być odporne na wysoką temperaturę, która powstaje podczas mieszania roztworu.
- Łyżka do przekładania i mieszania tłuszczy.
- Słoiczek do olejków zapachowych.
- Silikonowa forma lub karton po mleku.
- Silikonowa łopatka do wyjmowania mydła z formy.
- Podkładka plastikowa lub silikonowa.
- Nóż do krojenia.
- masło shea rafinowane (300 g): regeneruje i odnawia zniszczony naskórek. Dodatkowo łagodzi podrażnienia, przyspiesza procesy gojenia, niweluje reakcje alergiczne. W mydle odpowiada
- olej kokosowy (250 g): przyspiesza leczenie skaleczeń i otarć naskórka. Wzmacnia elastyczność skóry i zapobiega zmarszczkom. W mydle odpowiada za właściwości pieniące, twardość oraz mycie.
- olej rycynowy (250 ml): łagodzi, ochrania i świetnie nawilża. Sprawia, że skóra dłużej zatrzymuje wilgotność i staje się mniej podrażniona. Ponadto przyspiesza gojenie ran. W mydle wykazuje właściwości pieniące.
- olej ze słodkich migdałów (250 ml): ujędrnia skórę, łagodzi podrażnienia oraz opóźnia procesy starzenia. Ponadto chroni skórę przed działaniem negatywnych czynników zewnętrznych. W mydle odpowiada za właściwości pielęgnujące.
- masło kakaowe (100 g): przede wszystkim uelastycznia, wygładza oraz przeciwdziała podrażnieniom. Przyspiesza procesy gojenia się ran i regeneracji skóry. W mydle odpowiada za właściwości pielęgnujące.
- wodorotlenek sodu (132 g): zmydla tłuszcze, przereagowuje w tłuszczami podczas leżakowania, bez wodorotlenku sodu nie powstanie mydło.
- kompozycja zapachowa różana (30 ml): jako zapach
- glinka biała (50 g): naturalny barwnik, ma właściwości wygładzające i oczyszczające
- glinka czerwona (50 g): naturalny barwnik, ma właściwości uszczelniające naczynia krwionośne
- pączki róży czerwonej (10 g): dekoracja.
.jpg)
![]() |
Źródło: https://mydlanerewolucje.pl/ |
Po tym czasie dopiero mydło można pokroić na mniejsze kawałki i odłożyć w suche miejsce do leżakowania. Okres leżakowania zależy od składu, dla mydła różanego wynosi 6 tygodni.
W tym czasie mydło przechodzi tzw. proces saponifikacji, czyli po prostu zmydlania. Mydło twardnieje, obniża się jego odczyn pH, łagodnieje.
Porządki po wykonaniu mydła
Po wykonaniu mydła robimy porządki. Wszystkie naczynia są jeszcze żrące, należy więc postępować ostrożnie. Są na to dwa sposoby.
Sposób 1
- Odstaw naczynia na 24 godziny, w tym czasie masa mydlana stwardnieje.
- Po 24 godzinach zalej naczynia gorącą wodą, odstaw naczynie z wodą na godzinę.
- Wylej wodę, umyj naczynia gorącą wodą z płynem do naczyń.
Sposób 2.
- Oczyść wstępnie naczynia z masy mydlanej ręcznikiem papierowym.
- Umyj naczynia w gorącej wodzie z płynem do naczyń.
Nie znoszę zostawiać brudnych naczyń, tym bardziej, kiedy są żrące. Nie tylko ze względu na bałagan, ale też z uwagi na koty. Dlatego też wybrałam sposób drugi.
Ze względu na zbyt miękką formę mydło nie uformowało się tak równo, ale na przyszłość poszukam innej formy.
W efekcie mydło pod względem kształtu i sposobu rozmieszczenia kolorów wyszło trochę inaczej, niż tego oczekiwałam, ale nie ma co narzekać, bo to na razie jest mój debiut, natomiast mydło pachnie przepięknie i czeka leżakowane. Użyłam kawałeczek i sprawdza się, ale dajmy mu odpowiedni czas, niech swój czas odleży.
Cieszę się, że mogłam skorzystać z warsztatów online Mydlane Rewolucje. Dzięki nim można zrobić swoje pierwsze mydło, także tworzyć własne receptury. Na podstawie zdjęć własnoręcznie wykonanego mydła można też otrzymać Certyfikat Ukończenia Warsztatów. Polecam!
Pozdrawiam cieplutko 🌞
*Współpraca
Sama chciałabym wziąć udział w takich warsztatach.
OdpowiedzUsuńZawsze możesz wykupić takie warsztaty :)
Usuńuwielbiam jak kosmetyk pachnie/wyglądem nawiązuje do smakołyków to taka dodatkowa przyjemność. Super!
OdpowiedzUsuńTeż bardzo lubię pachnące kosmetyki, zwłaszcza do mycia. Tak mi to wyszło, chociaż chciałam inaczej :D
UsuńFajna zabawa, kiedyś robiłam swoje kosmetyki, ale mydła jeszcze nie miałam okazji :)
OdpowiedzUsuńBardzo ładnie wyszło, wygląda jak ciacho.
OdpowiedzUsuńCiekawe zajęcie z chęcią sięgnę po takie warsztaty i zrobię mydło różane lub kawowe. Na miniaturce zdjęcia myślałam, że ciasto będzie prezentowane ;) Pozdrawiam serdecznie Ola
OdpowiedzUsuńTak mi nierówno wyszło, dlatego jest podobne do ciasta :D Serdecznie polecam, to świetna zabawa, daje mnóstwo radości i satysfakcji! Pozdrawiam serdecznie Olu :)
UsuńWarsztaty tworzenia mydła to fajna sprawa, lubię uczyć się nowych rzeczy.
OdpowiedzUsuńWarto spróbować Basiu :)
UsuńWow, ale super :)
OdpowiedzUsuńDziękuję :)
UsuńSuper wyszło! Myślałam, że robi się tylko jedną kostkę mydła a tutaj wyszedł spory kawałek, który można począstkować i obdarować bliskich. Myślę, że to fajny pomysł na prezent i ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
OdpowiedzUsuńDziękuję <3 Jedną kostkę, to się chyba nie opłaca ;) Najlepiej jest zrobić taki blok i pokroić. Są też świetne na prezent :)
UsuńWspaniale jest stworzyć swoje mydło.
OdpowiedzUsuńOj tak! :)
UsuńWitam serdecznie ♡
OdpowiedzUsuńWow, super! Chciałabym odbyć takie warsztaty, jestem wielką fanką mydła (rzadko używam żeli czy płynów do kąpieli) właśnie kostka mydełka jest dla mnie najlepsza :) A jeszcze takie dekorowane, pachnące, robione samemu- marzenie!
Pozdrawiam cieplutko ♡