Chociaż skóra wrażliwa i skóra atopowa to dwie różne przypadłości, które różni chociażby przyczyna powstawania, to łączą je wspólne problemy oraz sposób pielęgnacji. Żeby nie dokuczały różne nieprzyjemne historie, warto wiedzieć na co zwrócić uwagę, a czego należy unikać, co znajdziecie w dzisiejszym wpisie. Zapraszam
SKÓRA WRAŻLIWA
Skóra wrażliwa występuje na twarzy, szyi oraz dekolcie, jest odpowiedzią na niesprzyjające warunki środowiska jak zanieczyszczone powietrze, konserwanty znajdujące się w pożywieniu czy kosmetykach, także niektóre składniki kosmetyków, klimatyzacja, centralne ogrzewanie, działanie detergentów, używki, ostre przyprawy, syntetyczne materiały ubrań, nadmiar stresu, zbyt twarda woda, źle dobrane kosmetyki. Na skutek uszkodzenia warstwy hydrolipidowej, pełniącej jednocześnie rolę ochronną skóry dochodzi do zmiany jej odczynu z kwaśnego na zasadowy, następnie do jej przesuszenia, pieczenia, powstawania na skórze czerwonych swędzących plam. Skóra wrażliwa jest napięta, na nieodpowiednie czynniki reaguje bardzo często swędzeniem lub pieczeniem.
Chociaż mówi się często, że skóra wrażliwa najczęściej występuje u osób z włosami jasnymi oraz rudzielców o jasnej karnacji, wcale to nie musi świadczyć, że ten rodzaj skóry nie wystąpi również u innych osób. Skóra wrażliwa może wystąpić nie tylko w przypadku skóry suchej jak do niedawna uważano, ale także u osób ze skórą tłustą czy mieszaną. Żeby nieprzyjemne objawy ustąpiły, wystarczy zastosować odpowiednie kosmetyki do potrzeb indywidualnych skóry, zmienić tryb życia, nawyki higieniczne czy dietę, zmniejszyć też oddziaływanie czynników zewnętrznych.
SKÓRA ATOPOWA
W przypadku tego rodzaju skóry występuje już zupełnie inny problem, ponieważ jest to przewlekła choroba zapalna występująca z przyczyn autoimmunologicznych. Choroba ta ma również podłoże genetyczne. Na skutek nawet niewielkiej ilości alergenów wywołana zostaje nadmierna produkcja przeciwciał IgE, która wywołuje charakterystyczną uciążliwą wysypkę.
Atopowe zapalenie skóry nazywane również egzemą charakteryzuje się występowaniem na skórze czerwonych, zgrubiałych silnie swędzących grudek o nieregularnym kształcie. Skóra jest niedostatecznie nawilżona, swędząca. AZS charakteryzuje się fazami zaostrzenia kiedy występują zmiany skóry, oraz remisji, kiedy to zmiany zanikają i nie pojawiają się przez dłuższy czas. Zmiany chorobowe najczęściej widoczne są na zgięciach łokciowych i kolanowych, mogą również wystąpić na twarzy, szyi i na całym ciele. Przewlekle utrzymujący się stan zapalny może doprowadzić do znacznego pogrubienia i rogowacenia skóry, czyli efektu rybiej łuski. Podczas zaostrzenia się choroby natomiast może pojawić się podwyższona temperatura oraz powiększenie węzłów chłonnych. Oprócz niezbędnej diagnozy, oraz specjalistycznej opieki lekarskiej, konieczna jest tu odbudowa bariery ochronnej skóry, jej optymalne nawodnienie, a co najważniejsze, unikanie czynników przyczyniających się do niszczenia już i tak zaburzonej równowagi hydrolipidowej.
Zarówno w przypadku skóry atopowej jak i wrażliwej nieprzyjemne zmiany skórne może załagodzić odpowiednia pielęgnacja, ale także znajomość czynników wpływających na powstawanie ich objawów. Bardzo ważne jest przestrzeganie higieny
W obu przypadkach należy unikać:
- zbyt częstych kąpieli bez późniejszego nawilżenia skóry,
- kąpieli w chlorowanej wodzie,
- Przebywanie w zbyt suchych i zanieczyszczonych pomieszczeniach,
- nadmiernego stresu,
- przegrzewania skóry, sauny, solarium
- kontaktu z drażniącymi detergentami
- kontaktu z wysuszającymi skórę kosmetykami np. żele pod prysznic, płyny do kąpieli, mydła alkaliczne,
- twardej wody mogącej podrażnić skórę, warto zastosować specjalny filtr do wody,
- unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce, należy chronić skórę wysokimi filtrami, jednak ich skład należy skonsultować z lekarzem,
- unikanie obcisłych ubrań i bielizny nieprzepuszczających powietrza, unikanie wełnianych ubrań..
Pielęgnacja skóry atopowej oraz skóry wrażliwej:
- Regularna nawilżanie i natłuszczanie skóry od razu po kąpieli lub mycia samych rąk w celu utrzymania bariery ochronnej skóry,
- Należy zwrócić szczególną uwagę na delikatny skład kosmetyków, także kosmetyków do makijażu,
- kąpiel w krochmalu lub kisielu z siemienia lnianego w celu załagodzenia objawów dermatologicznych,
- stosowanie kosmetyków o pH zbliżonym do odczynu skóry w celu odbudowy jej kwaśnego płaszcza ochronnego,
- stosowanie kosmetyków bezzapachowych, także bez sztucznych barwników, drażniących skórę konserwantów,
- do pielęgnacji ciała warto stosować naturalne olejki np: olej z pszenicy, olej zwiesiołka, pierwiosnka, olej ze słodkich migdałów,
- Nie zaleca się stosowanie kosmetyków z dodatkiem kitu pszczelego, co może skończyć się bardzo bolesnymi ranami oraz wizytą w szpitalu.
Składniki aktywne stosowane w pielęgnacji skóry atopowej, także skóry wrażliwej mają właściwości łagodzące, odbudowujące warstwę hydrolipidową skóry, niektóre z nich wchodzą w skład czynnika nawilżającego skóry NMF.
- alantoina
- mocznik
- aminokwasy
- związki cynku
- pantenol
- witaminy A, E, B5, D,
- gliceryna
- ceramidy
- kwasy omega
- wysokiej jakości wyciągi i ekstrakty roślinne np. z rumianku, lipy, aloesu, ekstrakt glicerynowy ze spiruliny
Oleje roślinne i emolienty bogate w NNKT
- masło shea,
- olej konopny,
- olej z awokado
- olej z czarnuszki
- olej jojoba
- olej arganowy
- olej z pestek winogron
Makijaż
Bardzo często może podrażniać skórę, co wywoła odwrotny efekt, ale także dyskomfort. Tu także warto wiedzieć, czego najlepiej unikać, żeby nie oszpecić skóry, a ją upiększyć. Do makijażu należy używać kosmetyków wyłącznie atestowanych, wysokiej jakości, powinny pochodzić z wiadomych źródeł. Makijaż powinien być lekki, nie obciążający skóry. W makijażu skóry wrażliwej, także atopowej szczególnie należy unikać wysuszających kosmetyków, błyszczących drobinek, brokatu, perłowego różu, rozświetlaczy, mocno kryjących podkładów. Odcieni wydobywających rumień. Kosmetyki te mogą pogłębić problemy skóry. Zamiast różu, bezpieczniej jest użyć brązera. Tu również należy zwrócić uwagę na skład używanych kosmetyków, higienę, szczególnie pędzli i gąbeczek używanych do makijażu. Również nie poleca się korzystania z testerów podczas zakupów kosmetycznych, a także używania przeterminowanych kosmetyków.
Ubranie
Warto zwrócić uwagę na sposób ubierania się. Ubrania powinny być przewiewne, bawełniane. Nowe ubrania powinny być przed założeniem wyprane, co pozwoli pozbyć się dodawanych do produkcji ubrań szkodliwych substancji chemicznych. Należy korzystać ze środków piorących w płynie i dokładnie je wypłukać.
Oba problemy starałam się opisać w jak najbardziej prosty sposób, dlatego nie znajdziecie tu dokładniejszych informacji. Zawsze warto i należy zwrócić się z tymi problemami do lekarza dermatologa w celu wykonania potrzebnych badań oraz wystawienia odpowiedniej diagnozy. Moim celem jest przybliżenie obu problemów skóry, a także wybranie odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli macie jakieś dodatkowe uwagi lub doświadczenia, chętnie poczytam.
Pozdrawiam! 🙂